" I spotkanie z Kulturą "

Opublikowano: 2023-12-04 21:28, Numer artykułu: 75955 , Autor: J.Szałkowska

30 listopada 2023r., w ramach realizacji miejskiego programu pt. „Razem raźniej”, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas 4-6 wybrali się do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 na „ I Spotkanie z Kulturą”, które było organizowane w ramach  miejskiego programu „Razem Raźniej - Stop Dyskryminacji”. Mieliśmy tam okazję poznawać kulturę żydowską. Uczestniczyliśmy w prelekcji Pana Damiana Rączki, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, który w bardzo interesujący i przystępny sposób przybliżył nam zwyczaje, tradycje, symbole i język Żydów. Braliśmy też udział w warsztatach. Uczyliśmy się tańca „Hava Nagila”, malowaliśmy żydowską flagę, układaliśmy puzzle prezentujące ważne dla Żydów miejsca oraz przybliżono nam język hebrajski.

Mieliśmy również niepowtarzalną okazję zwiedzić jedyną zachowaną w Bydgoszczy synagogę. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób z kilku bydgoskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali delegaci Samorządu Uczniowskiego klas 4-6 oraz uczestnicy konkursu fotograficznego „Śladami bydgoskich Żydów”, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas spotkania.

Z przyjemnością informujemy, że:

II miejsce w konkursie zajęła Karolina Jasińska z klasy 8 a,

III miejsce - Michał Prażyński z klasy 6 d.

Podczas spotkania odbył się również quiz wiedzy o tematyce związanej z prezentowanym tematem.

Największą ilość punktów i zarazem I miejsce w konkursie zdobył Nikodem Michałek z klasy 6 d.

Dla najmłodszych uczniów przygotowano konkurs plastyczny „Symbole żydowskie”. W tej kategorii Natalia Urban z klasy 3 c uzyskała wyróżnienie.

Gratulujemy laureatom, a pozostałym życzymy owocnego poznawania kolejnych kultur !!!