Bartosz Budziak zdobywa pierwsze miejsce w konkursie Minecraft

Opublikowano: 2024-11-27 13:42, Numer artykułu: 90413 , Autor: B.Budziak

Bartosz Budziak zdobywa pierwsze miejsce w konkursie Minecraft

Wejdź na stronę polub artykuł i wygraj atrakcyjne nagrody

link do artykułu

 

W czwartek 26 listopada 12 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach poświęconym fake newsom - spotkanie odbyło się w ramach projektu EDU(R)EWOLUCJA 2.0 i prowadzone było przez eksperta zewnętrznego z Roboprojekt. 

 

W świecie cyfrowym otaczani jesteśmy informacją. Jest jej tyle, że czasem idziemy na łatwiznę i czerpiemy wiedzę tylko z jednego źródła i nie staramy się analizować każdego zagadnienia.

Niestety twórcy wiadomości nie zawsze są uczciwi. Wojna przy granicach naszego kraju niesie jeszcze dodatkowe zagrożenie - wojną informacyjną, której celem jest osłabienie naszego kraju, dzielenie Polaków, sianie dezinformacji. 

Jak nie dac się zmanipulować? 

 

Fake newsy – wpisy, wiadomości, całe kanały informacyjne, w których przekazywane dane okazują się nieprawdziwe lub przeinaczone. Celowo wprowadzają w błąd, szokują i budzą kontrowersje. Granica między zwyczajną pomyłką pisarską czy przejęzyczeniem, a fake newsem staje się coraz bardziej niejasna.

 

Całkowita nieprawda – podawane informacje są sfabrykowane, sprzeczne, nieprawdziwe.

 

Prawda jest sporna - fakty przedstawione są selektywnie bądź w odpowiednim kontekście, skutkiem czego odbiorca jest wprowadzony w błąd.

 

Manipulacja cytatem – wypowiedź jest umieszczona odpowiednim kontekście, tudzież usunięte zostaną zdania lub ich fragmenty, co powoduje zmianę sensu wypowiedzi, a w konsekwencji wspiera określoną tezę.

 

Podstawowym źródłem fake newsów są media społecznościowe i Internet. Powodem powstawania fake newsów jest: tabloidyzacja mediów, potrzeba posiadania informacji, brak czasu na ich zweryfikowanie. Oprócz tego jest to brak kompetencji twórców tekstów, chęć osiągnięcia celów politycznych, a także manipulowania opinią publiczną.

Fake news zazwyczaj opisuje konkretne wydarzenie, które jest kontrowersyjne lub polityczne .

Sprawdzaj informacje, które przeglądasz
Zanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony. Warto sprawdzić na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.

Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.

Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.

Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.

Zbadaj w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? (żródło: Rozpoznawanie nieprawdziwych informacji - Baza wiedzy - Portal Gov.pl https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/rozpoznawanie-nieprawdziwych-informacji )

 

Sprostowanie: Stanowczo zaprzeczam informacjom o tym, że brałem udział w konkursie Minercrafta i wygrałem w nim duże pieniądze. Niestety siłą fake newsów jest również to, że w pewne informacje podawane w mediach sami byśmy chcieli uwierzyć a sprostowania pisane na końcu drobnym druczkiem przeważnie nie czytamy.

Bartosz Budziak