Aktywna przerwa - Święto Zmarłych

Opublikowano: 2023-11-06 22:35, Numer artykułu: 74435 , Autor: J.Szałkowska

Nauczyciele języków obcych ponownie zaproponowali uczniom zabawy umilające przerwy i przybliżające kulturę krajów, z których pochodzą nauczane w naszej szkole języki.

Tym razem zadania dotyczyły tradycji związanych z celebrowaniem Święta Zmarłych. Chętni uczniowie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, wykreślanki, grali w gry planszowe, dzięki którym wzbogacili jednocześnie słownictwo z zakresu języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego, a nawet poćwiczyli zagadnienia gramatyczne. Ponadto relaksowali się podczas wypełniania kolorowanek przedstawiających symbole związane z tradycjami danego kręgu kulturowego oraz oglądając wystawę tematyczną.

Aktywności dotyczyły święta Halloween wywodzącego się z wielu tradycji religijnych, w tym z celtyckiego święta Samhain, którego nazwa oznacza koniec lata. Ponadto źródła tego święta leżą też w “Wigilii Wszystkich Świętych”, której angielska nazwa "All Hallows’ Eve" z czasem uległa skróceniu i stąd mamy obecnie Halloween.

Uczniowie mieli okazję poznać bardzo ciekawą, barwną i niezwykle rodzinną tradycję Día de Muertos, czyli Święta Zmarłych w Meksyku. Poza zabawami, w których wzięli udział mogli podziwiać specjalnie przygotowany tradycyjny ołtarzyk, który Meksykanie tworzą w swoich domach, aby wspominać bliskich zmarłych.

Ekspozycja cieszyła się również zainteresowaniem naszych pierwszoklasistów.

Dla przeprowadzenia akcji swój czas i energię poświęciły uczennice: Zosia Wrażeń i Weronika Kosieniak z klasy 6b, Klaudia Wieczór i Kornelia Siedlecka z klasy 7b oraz Ania Trafarska i Zosia Wysk z klasy 8a.

Thank you! ¡Gracias! Danke!

"Aktywną przerwę" przygotowały panie: Małgorzata Byczyńska, Katarzyna Furmaniak, Iwona Glazik i Sylwia Kremblewska