Dzień Mariana Rejewskiego

Opublikowano: 2022-11-06 17:57, Numer artykułu: 59598 , Autor: J.Szałkowska

Dnia 28 października br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Dniu Mariana Rejewskiego, zorganizowany w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy.

Zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu płk Jerzego Lelwica na temat okoliczności złamania szyfru Enigmy oraz przyjrzeć się z bliska replice niemieckiej maszyny szyfrującej.

Zebrani usłyszeli również nieznaną historię Mariana Rejewskiego dotyczącą jego dorastania, losach w czasie wojny oraz życiu w komunistycznej Polsce, zaprezentowaną przez autora książki „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę”, prof. Roberta Gawłowskiego. Następnie można było sprawdzić swoją wiedzę w szybkim teście na platformie Kahoot.

Impreza połączona była z wręczeniem nagród w konkursie plastycznym na portret M. Rejewskiego , w którym brali udział nasi uczniowie. Zarówno w sali, jak i na korytarzu zaprezentowano nadesłane prace.

Koniec uroczystości uświetnił występ sopranistek z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.