III Spotkanie z kulturą. Kultura Afrykańska.

Opublikowano: 2024-03-07 14:20, Numer artykułu: 79654 , Autor: J.Szałkowska

Członkowie Samorządu Uczniowskiego klas 4-6 w ramach kontynuowania udziału w Miejskim Programie „Razem Raźniej – Stop Dyskryminacji” uczestniczyli w III spotkaniu z kulturą. Tym razem poznawaliśmy zwyczaje i tradycje afrykańskie.

Wysłuchaliśmy interesującej prelekcji, którą wygłosiła pani Eliza Ndoloka Mbezi. Pani Eliza  wiele lat mieszkała w Afryce.

Mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych, plastycznych, rękodzieła.

Najwięcej emocji wzbudziły degustacje oraz rozpoznawanie przypraw, produktów spożywczych i roślin pochodzących z Czarnego Lądu.

Podczas podsumowania spotkania nagrodzono uczestników konkursów plastycznych i literackich pt. „Jaki kolor ma moja dusza?”.

Wyróżnienie otrzymała Kalina Wasiluk z klasy 5 a, która przygotowała przepiękny wiersz:

Czarny, biały lub czerwony,
Kolorowy czy upstrzony;
Czy znaczenie ma dziś skóra?
Czy ta rasa tyle znaczy,
Że charakter przeinaczy?
Czyś się kiedyś zastanowił,
Jak to boleć muszą słowa:
,,Ale głupia, ciemnogłowa!’’
Więc: ,,Powstrzymaj się-poproszę”.
W duszy takie słowa noszę.

II miejsce w konkursie plastycznym zajęła Antonina Retkowska, reprezentująca nasz Dom Kultury, wyróżniono pracę Eryka Kropidłowskiego z klasy 3 a, a nagrodę za najciekawsze afrykańskie przebranie zdobył Oleg Kropidłowski z klasy 6 d, którego tata elementy stroju przywiózł z Afryki.

Kolejne spotkanie z kulturą odbędzie się 17. kwietnia w naszej szkole.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy