IV Spotkania z Kulturą… kulturą romską

Opublikowano: 2024-04-22 22:34, Numer artykułu: 82087 , Autor: J.Szałkowska

17 kwietnia 2024 r. nasza szkoła była gospodarzem IV Spotkania z Kulturą… kulturą romską, organizowanego w ramach programu miejskiego „Razem Raźniej! Stop Dyskryminacji”. Po zapoznaniu się z kulturą żydowską i afrykańską, przyszedł czas na kulturę cygańską.  Z tej okazji gościliśmy grupy uczniów wraz z opiekunami z bydgoskich szkół.

Gości powitała koordynatorka programu, Pani Beata Mazur,  wyjaśniając młodzieży ideę programu. Imprezę rozpoczął występ chóru „Meluzyna Violi i Marcina” z polskim utworem ludowym pt. „Rokiczanka”. Po oficjalnym powitaniu, uczestnicy mieli okazję zobaczyć taneczno-muzyczny program zespołu cygańskiego z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy „Jamaro Sveto”. Wysłuchaliśmy również wiersza znanej i uznanej poetki cygańskiej Papuszy, zaprezentowanego przez romską artystkę, Panią Iwonę Sadowską. Następnie goście wysłuchali prelekcji Pana Andrzeja Grzymały–Kazłowskiego, znawcy kultury romskiej.  Prelegent przybliżył nam bogatą historię i zwyczaje cygańskie. Wszystkie grupy wzięły udział w warsztatach tematycznych: plastycznych, muzycznych, językowych i mody romskiej. Dla gości przygotowano kawiarenkę. Dochód ze sprzedaży słodkości został przeznaczony na wsparcie koni – zwierząt bardzo ważnych w kulturze romskiej – z fundacji „Azyl”, z którą od lat współpracuje Samorząd Uczniowski. W ostatniej części spotkania wystąpiły laureatki „Konkursu  recytatorskiego im. Papuszy dla dzieci i młodzieży romskiej i nieromskiej”; rozdano nagrody w konkursach recytatorskim i plastycznym. Z naszej szkoły nagrodę w konkursie plastycznym „Cygańska podróż przez lasy, pola, miasta i wsie” zdobyła Alicja Moczadło z klasy 6b. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie zaśpiewali piosenkę Maryli Rodowicz: „Jadą wozy kolorowe”, której uczyli się na warsztatach.

Było kolorowo, miło i ciekawie. Wszystkim gościom oraz  zaangażowanym w pomoc przy organizacji imprezy współorganizatorom: dyrektorom placówek ZS nr 32, ZS nr 16, SP nr 10, SP nr 37, ZSH, Państwu Tadeuszowi i Marlenie Krzyżanowskim z Fundacji Pod Imieniem BOSMANA, Radzie Rodziców przy ZS nr 16, nauczycielom i wolontariuszom ZS nr 16 – serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Hanna Szczęśniak i Iwona Żywiałowska