Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Opublikowano: 2022-11-11 00:00, Numer artykułu: 59920 , Autor: J.Szałkowska

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Zespół Szkół nr 16 uroczyście świętował 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji  przeprowadzono szereg działań upamiętniających to ważne wydarzenie w historii państwa polskiego.

Od poniedziałku poprzedzającego nasze święto narodowe na korytarzach, jak i w salach lekcyjnych, pojawiały się informacje, plakaty, symbole narodowe przypominające o kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na godzinach wychowawczych były przeprowadzone zajęcia poruszające tematykę czasów zaborów oraz powrotu Polski na mapę świata. Uczniowie wykonywali również  chorągiewki oraz kotyliony.

W związku ze świętem, swoją działalność rozpoczęło Wirtualne Szkolne Muzeum, które na początek, w swoich zbiorach przedstawia eksponaty nawiązujące do zakończenia czasów pod zaborami.

Również biblioteka szkolna zorganizowała konkurs zatytułowany „Kocham Cię Polsko”, dla uczniów klas 1 – 3 oraz 4 – 6 , w którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury, historii, muzyki i obyczajów w naszym kraju.

Młodsi uczniowie z klas 1 - 3 wspaniale się zaprezentowali wykonując szereg utworów patriotycznych przybliżających losy państwa polskiego.

Kulminacją obchodów był uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas ósmych, którzy przedstawili nam wydarzenia rozgrywające się od roku 1772 do 11 listopada 1918 roku. Akademię uświetnił  występ szkolnego chóru pod opieką pani Violetty Glińskiej i pana Marcina Grzelli.

Zakończenie obchodów w naszej szkole nastąpiło 10 listopada o symbolicznej godzinie 11 : 11 poprzez wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła dla hymnu” .

Poniżej obszerna fotorelacja z obchodów oraz filmik ze wspólnego wykonania Hymnu Polski.

Pliki do pobrania: