Projekt Razem Raźniej - Kultura Żydowska

Opublikowano: 2023-11-13 21:37, Numer artykułu: 74833 , Autor: J.Szałkowska
Nasza szkoła bierze udział w projekcie miejskim "Razem Raźniej".
W imieniu samorządu uczniowskiego zapraszamy uczniów do udziału w cyklicznych „Spotkaniach z kulturą…”, organizowanych w ramach miejskiego programu "Razem Raźniej".
W najbliższym czasie odbędzie się „I SPOTKANIE Z KULTURĄ… Kultura żydowska”.
Bydgoszcz to miasto, w którym mieszały i mieszają się różne i wciąż żywe kultury. Nieznajomość tradycji i zwyczajów danej kultury, jej odmienność od ogólnie nam znanych powoduje często niewłaściwy osąd jednostki, wyeliminowanie jej z grupy rówieśniczej, dokuczanie, obrażanie, pogardę itd.
Celem cyklicznych „Spotkań z kulturą…” będzie poszukiwanie wiedzy, rozwijanie świadomości kulturowej oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność kulturową, a tym samym zapobieganie dyskryminacji.
Wędrówkę po świecie różnorodności kulturowej Bydgoszczy rozpoczynamy od Fordonu, gdzie w XIX w. blisko 70% mieszkańców stanowili Żydzi. Wiele elementów bydgoskiej architektury to ślad żydowskich artystów czy architektów. Przykładem jest jeden z symboli miasta - pomnik Łuczniczki, nierozerwalnie wiąże się z osobą jej fundatora- Lewina Louisa Aronsohna - bankiera, wieloletniego członka Rady Miejskiej, posła do sejmu pruskiego.
Zapraszamy dzieci i młodzież bydgoskich szkół podstawowych do poznania tej starej, niezwykle aktywnej kultury.
Przedstawiciele klas 4-6 30 listopada 2023r. wezmą aktywny udział w wydarzeniu w ZSP1 przy ul. Bora-Komorowskiego 2 (prelekcji, warsztatach oraz zwiedzaniu fordońskiej synagogi).
Wszystkich uczniów "Szesnastki" zapraszamy do udziału w konkursach:
  1. Symbole żydowskie - konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3
  2. „Śladami bydgoskich Żydów” - konkurs fotograficzny dla uczniów klas 4-8
Prace uczniów naszej szkoły należy dostarczyć do 20.11.2023r. do opiekunów samorządu p. Hanny Szczęśniak lub p. Iwony Żywiałowskiej.