Saint Patrick’s Day – Dzień Świętego Patryka

Opublikowano: 2023-03-19 12:46, Numer artykułu: 65775 , Autor: J.Szałkowska

17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dla Irlandczyków jest to święto narodowe i religijne. Mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują wówczas liczne festyny i parady. Jednym z symboli święta jest trójlistna koniczyna (three-leafed clover). Według legendy święty Patryk używał trójlistnej koniczyny do wytłumaczenia pierwszym chrześcijanom pojęcia Świętej Trójcy. Również w Stanach Zjednoczonych od 1737 roku hucznie świętują Dzień Świętego Patryka, np.: w Chicago rzeka jest zabarwiana na kolor zielony specjalnym, neutralnym dla środowiska barwnikiem!

Z okazji Saint Patrick’s Day 15 marca uczniowie naszej szkoły mogli podczas przerw wziąć udział w zielonej zabawie. W związku z tym, że najważniejszą tradycją tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym młodzież również mogła przyjść ubrana na zielono na zajęcia. Na uczestników czekały następujące atrakcje:

1) Słodki poczęstunek – wypieki zostały przygotowane przez uczniów klas 4-6,

2) Quizy, zadania o Irlandii, Dniu Św. Patryka - każdy kto rozwiązał zadanie częstował się zieloną galaretką :)

3) Clover Hunt – uczniowie poszukiwali rozmieszczonych w różnych miejscach na I piętrze 12 kodów QR ze słówkami angielskimi związanymi z obchodami Dnia Św. Patryka ,

4) Klasy 4-6 miały zrobione zdjęcie na tle ścianki "Dzień Św. Patryka" ,

5) Uczniowie mogli poznać tradycje i legendy irlandzkie związane ze św. Patryka.

Imprezie towarzyszyła irlandzka muzyka ludowa! Wszyscy bawili się świetnie i nie mogą doczekać się już następnych obchodów związanych z dniem 17 marca w naszej szkole!

Wszystkim uczniom z klas 4-6, zwłaszcza z klasy 4a, 4e, 5b, 6d i a, oraz pomocnikom z klasy 8b,c i d serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. Bez Was nasza impreza by na pewno się nie udała!

Pozdrawiamy

Samorząd Uczniowski kl.4-6 z opiekunem panią Iwoną Żywiołowską oraz nauczyciele języków obcych p.Małgorzata Byczyńska, p.Katarzyna Furmaniak i p.Sylwia Kremblewska

Pod tym linkiem możesz obejrzeć filmik dla dzieci o dniu Św. Patryka:

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda zielona rzeka w Chicago i jak przyrządza się tradycyjną potrawę irlandzką zajrzyj tutaj: