Śladami bydgoskich Żydów

Opublikowano: 2023-11-23 12:25, Numer artykułu: 75346 , Autor: J.Szałkowska

18 listopada 223 roku, w sobotnie popołudnie grupa uczniów Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego klas 4-6 wybrała się na spacer po centrum Bydgoszczy w poszukiwaniu śladów bydgoskich Żydów. Wędrówka miała ułatwić uczniom udział w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach miejskiego programu „Razem raźniej”, zapobiegającemu zachowaniom dyskryminacyjnym.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w rejonie Starego Rynku. To tutaj Żydzi najchętniej prowadzili sklepy, otwierali firmy i kupowali nieruchomości.Wystartowaliśmy sprzed pomnika upamiętniającego miejsce, w którym przed II wojną światową stała synagoga. Kolejno odwiedziliśmy uliczki, przy których tętniło handlowe życie przedwojennej Bydgoszczy. Wypatrywaliśmy budynków, w których żydowscy obywatele prowadzili swoje warsztaty usługowe i sklepy. Wędrując ulicą Długą przystanęliśmy przed kamienicami 39 i 56. Na Starym Rynku – 17 i 18. Na ulicy Mostowej 5 na próżno szukaliśmy śladów dawnego „Kammer-Lichtspiele” - kina „Lido” i Fabryki Bielizny „Merkur” Henryka Cohna przy Mostowej 6. Idąc dalej udaliśmy się na ulicę Gdańską, na której o dawnym bogactwie mieszkańców pochodzenia żydowskiego świadczyły obecny dom handlowy „Jedynak”, w którym mieścił się Dom Towarowy Mojżesz Conitzer & Synowie i okazała Willa Blumwego (odrestaurowany budynek będący dzisiaj siedzibą Radia Pomorza i Kujaw przy ul. Gdańskiej 50). W trakcie podróży dowiedzieliśmy się, że fundusze na zakup obecnego symbolu Bydgoszczy - rzeźby nagiej Łuczniczki, wyłożył bydgoski finansista i filantrop żydowskiego pochodzenia Lewin Louis Aronsohn. W nagrodę za zaangażowanie w przygotowanie prac konkursowych wycieczkę zakończyliśmy w kawiarni Sowa, w której zafundowaliśmy sobie pyszne desery. Na szczęście pogoda nam dopisała, a dobry humor nie odstępował ani na chwilę.