Sprzątanie świata

Opublikowano: 2023-03-20 21:02, Numer artykułu: 65875 , Autor: J.Szałkowska

18 marca w sobotę przed szkołą zaparkował autokar. Nietypowo. Wycieczka w sobotę?  Nadgorliwcy!

Nie była to wycieczka, ale uczniowie, rodzice i nauczyciele zaplanowali na ten dzień udział w akcji „Sprzątanie świata”, której organizatorami byli: Urząd Miasta Bydgoszczy i BORPA. Wspomniany wyżej autokar zabrał wszystkich zainteresowanych z różnych klas naszej szkoły do leśnictwa Bielice, gdzie przeprowadzano akcję. Uczestnicy zostali elegancko przywitani, przekazano im rękawice, worki na śmieci i po krótkiej rozgrzewce wyruszyli pod okiem leśników w las. Teren, który należało oczyścić, znajdował się na obrzeżach miasta, w lesie, za dzielnicą Glinki Po drodze wrzucano do niebieskich worków różnorodne śmieci, najczęściej były to butelki, worki plastikowe, ale ktoś znalazł też i oponę samochodową. Liczba uczestników gwarantowała skrupulatne przeczesanie chaszczy i dość dokładne oczyszczenie terenu. Dzieci i młodzież oraz rodzice z werwą i zaangażowaniem wykonywali zadanie. Półtoragodzinny spacer po lesie w promieniach słońca każdemu poprawiał humor. Wszyscy mieli poczucie dobrze spędzonego czasu i wykonania pożytecznego zadania.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pożywną przekąskę, czyli jabłko i batonik. Można też było napić się ciepłej herbaty. Nie zabrakło ogniska i pieczenia kiełbasek. Zadowolone miny, serdeczne rozmowy, uśmiechy stanowiły najlepszy dowód na to, że akcja się udała. Pozostaje mieć nadzieję, że śmiecących i śmieci będzie mniej.