„Szesnastka” z wizytą w Grudziądzu
Po raz kolejny dołączyliśmy do grupy uczniów z innych bydgoskich szkół i wybraliśmy się na rajd w ramach edukacji regionalnej. Tym razem zwiedzaliśmy Grudziądz, czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto naszego województwa.
Grudziądz urzeka położeniem nad Wisłą, urokliwymi uliczkami, ciekawymi pomnikami i historyczną murowaną zabudową. Po mieście, nazywanym przez niektórych turystów „małą Portugalią”, oprowadzał nas bydgoski przewodnik i nauczyciel geografii w III LO Pan Arkadiusz Szulc. Wycieczkę rozpoczęliśmy u podnóża miasta, skąd podziwialiśmy imponującą ścianę kilkunastu spichrzy, które fantastycznie prezentują się z przeciwległego brzegu rzeki w „złotą godzinę”, czyli o zachodzie słońca. Następnie bramą Wodną weszliśmy do centrum miasta, gdzie przyglądaliśmy się pomnikowi „Ułana z dziewczyną”, upamiętniającemu historię polskiej kawalerii okresu międzywojennego. Z Grudziądzem związana jest również postać Mikołaja Kopernika, którą przypominają aż dwa pomniki. Mieliśmy okazję zobaczyć także pomnik Flisaka, a na starówce Żołnierza Polskiego z 1930 r.
Przepiękny widok na miasto i jego okolicę podziwialiśmy z wieży Klimek, położonej przy ruinach dawnego zamku. Nasze spotkanie z Grudziądzem zakończyliśmy przy cytadeli, która nadal jest wykorzystywana jako obiekt wojskowy.
Grudziądz to piękne i jeszcze niedoceniane miasto, które warto odwiedzić o każdej porze roku.